شاخص CRI در لامپ های LED چیست؟

تفاوت تکنولوژی SMD و COB چیست؟

این دو تکنولوژی که بر اساس فناوری روز طراحی شده‌اند یک تکنیک اصلی برای نصب ال‌ ای‌ دی به سطح یک مدار چاپی هستند‌. این دو فناوری در لامپ‌های ال ای دی کاربرد دارند و باعث محبوبیت و کارآمد بودن این لامپ‌ها می‌شوند. اگرچه از لحاظ ظاهری، شاید تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته باشند؛ اما از نظر ساختمان و نوع عملکرد، ساختار، قابلیت و حتی کاربرد با یکدیگر تمایز دارند.

  • در تراشه COB، چیپ نیمه هادی با کمی چسب حرارتی و دمای بالا روی بورد اصلی به صورت مستقیم متصل می‌شود. این اتصال با PCB توسط وایر برقرار است که وایر نیز از جنس طلا و با ضخامت میکرومتری است.
  • بوردهایی که در طراحی SMD به کار رفته‌اند، ضخامت پایینی دارند اما در صورتی که در لامپ‌های cod این‌گونه نیست.
  • از لامپ‌هایی با فناوری smd هنگامی که شدت نور فاکتور تأثیرگذاری نیست و نیاز به نور یکنواخت است استفاده می‌کنند. در حالی که از لامپ‌های COB که دارای نور متمرکز و باکیفیتی هستند در مکان‌هایی با سقف بلند، استفاده خواهد شد.
  • لامپ‌هایی با تکنولوژی COB نسبت به لامپ‌هایی با تکنولوژی SMD، دارای تعداد دیود بیشتری هستند و این بسیار کارآمد و مهم است.
  • معمولاً لامپ کم مصرف SMD نور یکنواخت تری تولید می‌کند اما لامپ‌های COB، دارای نوری متمرکز و موضع می‌باشند.
  • لامپ‌های SMD باعث ایجاد رنگ نور متنوع با تنظیم سطح خروجی دیودها می‌شوند اما لامپ‌های COB تنها قادر هستند تنها یکرنگ ایجاد کنند.
  • بازده نوری لامپ COB معمولاً بیشتر از لامپ SMD است. میزان لومن در لامپ اس ام دی ۵۰ تا ۱۰۰ لومن نور در هر وات است؛ درحالی‌که لامپ COB حدود ۸۰ لومن در هر وات لومن دارد.
  • گرمای لامپ SMD در مقایسه با لامپ COB، بسیار کمتر است اما لامپ‌هایی با تکنولوژی cob گرمای زیادی تولید می‌کنند.
  • لامپ SMD از سیم‌های آلیاژ طلا با چیپ ها اتصال داده می شوند اما در لامپ COB، از بوردهایی از جنس فلز مرغوب جهت این اتصال استفاده کرده‌اند.
  • قطعه CO ۲ الکترود مثبت و منفی برای کل مدار دارد اما تکنولوژی SMD هر دیود الکترودهای مثبت و منفی جداگانه‌ای خواهد داشت.

نمونه رنگ‌های شاخص CRI جهت اندازه‌گیری

این شاخص یا تست نوری و نور مرجع در ۸ رنگ مختلف وجود دارد و معمولاً نمرات یک تا صد مختص به یک رنگ خاص است. اما در پایان میانگین امتیازات CRI یا شاخص سنجش نور را ارائه می‌دهد. البته نتیجه این سنجش یک بازده عددی بین 1 تا 100 است و معمولاً عدد 100 نزدیک‌ترین کیفیت به نور خورشید خواهد بود. اما امروزه در لامپ‌های ال ای دی با توجه به پیشرفت علم این مرز اندازه‌گیری کیفیت تغییر کرده است.

استانداردهای نوری هم اینک در صنایع بزرگ  بر اساس پارامترهای جدید و کاربردی‌تر که بر اساس علم روز اثبات شده انجام می‌شود. امروزه این نمونه رنگ 8 عددی به 99 رنگ افزایش پیدا کرده است‌. با این تفاوت که در گذشته این استاندارد تنها به منظور ارائه شباهت ظاهر رنگ نور بود اما امروزه دامنه آن نیز باید بررسی شود.

با افزایش رنگ‌ها از ۸ به ۹۹ دامنه رنگ جدا از شباهت بین ظاهر رنگ نور با رنگ استاندارد مورد توجه قرار می‌گیرد. در نتیجه برای دسته بندی تمام محصولات روشنایی هم اینک طیف گسترده‌تری برای این شاخص وجود دارد.

با سازمان ارائه شاخص نمود رنگ آشنا شوید

شاخص CRI به‌عنوان یک شاخص معتبر جهانی که به عنوان شاخص نمود رنگ شناخته می‌شود، در سال ۱۹۶۵ با روی کار آمدن لامپ‌های فلورسنت توسط کمیته بین‌المللی روشنایی (CIE) ارائه شد. اما با گذشت زمان کم کم بر کیفیت آن می افزودن و در نتیجه در سال ۱۹۷۴ کیفیت این شاخص بهبود یافت. اما کمی بعدتر درست در سال ۲۰۱۵ این شاخص به عنوان معیار سنجش شاخص نمود رنگ منابع نور مصنوعی با استاندارد جهانی به اثبات رسید و استفاده شد. اما شاید این میزان‌ کیفیت شاخص تعریف شده هنوز از نظر متخصصین کافی نبود و همانند دیگر عرصه و فعالیت‌ها که همچنان روی آن‌ها تحقیق می‌شود، تحقیقات با روند جدید فناوری روز و رویکرد بهتر روبه جلو پیش می رفت. انجمن مهندسی روشنایی (IES) توانست استانداردی تحت عنوان TM-30-15  را معرفی کند و هم اینک در تمامی انواع لامپ کم مصرف led شاهد استفاده از آن هستیم.

مزایای شاخص CRI در LED

لامپ های ال ای دی جزو پیشرفته ترین لامپ‌هایی هستند که در صرفه‌جویی انرژی محبوبیت بسیاری دارند. این محصولات جزو آخرین تکنولوژی روشنایی به شمار می‌روند و دائماً در حال بروزرسانی هستند. با توجه به فناوری روز نیز اقداماتی نظیر ارائه کیفیت بهتر روی این لامپ‌ها صورت می‌گیرد. شاخص cri به‌عنوان یک کیفیت اندازه‌گیری جزو بی‌نظیرترین تکنولوژی های انجام شده و تغییرات محسوس روی این لامپ‌ها است.

معمولاً لامپ‌ها و دیگر منابع نور مصنوعی با شاخص نمود رنگ پایین، ازلحاظ بصری و کارایی بصری شما را آزرده می کند. اما استاندارد EN 12464-1 این شاخص را برای استفاده در فضاهای مختلف مشخص کرده تا چنین اتفاقی پیش نیاید. با دانستن مزایای شاخص نمود رنگ بالا شما توانایی لازم جهت خرید لامپ کم مصرف ال ای دی را خواهید داشت و یک انتخاب درست و بصرفه ای خواهید داشت.

این شاخص در لامپ led باعث می‌شود تا شما بتوانید بهترین را انتخاب کنید و به عنوان مثال روشنایی لامپ‌های موجود در مغازه باعث می‌شود تا مشتری رنگ اجناس را واقعی‌تر ببیند و با اطمینان خاطر خرید کند. همچنین لامپ‌هایی با شاخص مناسب برای منزل به شما احساس راحتی بیشتری می‌دهد و همانند دیگر لامپ‌ها به چشم‌هایتان آسیب نمی‌زند. در بسیاری از مواقع طیف رنگی موجود ذهن مخاطب را درگیر می‌کند و در نتیجه باعث خستگی چشم‌های او می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست