لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف، به دلیل مصرف و تولید گرمای اندک، مدت‌هاست جایگزین لامپ‌های قدیمی شده است. اما صنعت تولید لامپ‌های کم مصرف نیز پیشرفت زیادی داشته است. روز به روز لامپ‌هایی وارد بازار می‌شوند که هم مصرف بسیار پایین و هم طول عمر بیشتری دارند.

لامپ کم مصرف چیست؟ انواع لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف، نوعی لامپ فلورسنت فشرده است که علاوه بر مصرف پایین‌تر، انرژی و گرمای کمتری تولید می‌کند. این لامپ‌ها علاوه بر حفظ محیط زیست، می‌توانند تا 80 درصد در مصرف برق صرفه جویی کنند.

انواع لامپ های کم مصرف روشنایی فرنام

لامپ استوانه ای

لامپ کم مصرف استوانه ای روشنایی فرنام، جایگزین مناسبی برای لامپ‌های رشته‌ای، کم مصرف قدیمی و گازی است که می‌تواند جایگزین سه عدد لامپ 200 وات التهابی شود. لامپ استوانه‌ای فرنام، زاویه تابشی بیشتری نسبت به لامپ‌های حبابی گرد دارد که مزیت بزرگی برای مکان های متراژ بالا میباشد

لامپ حبابی

لامپ کم مصرف حبابی فرنام ، جایگزین ۳ عدد لامپ ۲۰۰ وات التهابی ،به لحاظ ظاهری شبیه لامپ‌های رشته‌ای قدیمی هستند که می‌توانند با زاویه 130 درجه نور مناسب را در فضا پخش کنند، مناسب روشنایی عمومی، منازل مسکونی، محیط‌های اداری و تجاری، هتل‌ها، فروشگاه‌ها، کارخانجات، بیمارستان‌ها، رستوران‌ها،  موزه‌ها

لامپ اشکی شمعی

لامپ کم مصرف اشکی شمعی ال ای دی روشنایی فرنام ، جایگزین لامپ‌های شمعی پر مصرف قدیمی شد تا بتواند هم زیبایی و نور و هم مصرف انرژی کمتری داشته باشد. این نوع لامپ کم مصرف برای لوستر و آباژور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لامپ رفلکتور

لامپ کم مصرف رفلکتور ال ای دی روشنایی فرنام از با بهره وری بسیار بالا و پایین بودن مصرف انرژی، طراحی در ابعاد کوچک و متناسب برای بکارگیری آسان تر ساخته شده ، طراحی هوشمندانه جهت گردش بهتر هوا در داخل بدنه لامپ و عدم استفاده از گازهای مضر و ناسازگار با محیط زیست از قابلیت های اصلی این لامپ است.

لامپ‌ هالوژنی

لامپ‌ کم مصرف هالوژنی LED فرنام ، در دو نوع تکنولوژی SMD و COB و پایه استارتی (GU10) ارائه گردیده است که برای روشنایی عمومی، نورپردازی متمرکز و موضعی مناسب می‌باشد. از ویژگی‌های بازر این محصول می‌توان به طول عمر بالا و صرفه‌جویی بیش از %85 در مصرف انرژی اشاره کرد.

لامپ کم مصرف FPL

لامپ کم مصرف FPL  فرنام ، جایگزین لامپ‌های فلورسنت قدیمی (مهتابی) است که در شکل ظاهری مدل یو شکل خود با سری ۴ سوزنه می‌باشد. نیازی به استارت ندارد و به راحتی نصب میشود .
توان مصرفی 36 وات است، با توجه به قدرت بالای نور دهی و مصرف بسیار کم این محصول در رده ‌A قرار می گیرد.شار نوری 2200 لومن ، فاقد هرگونه اشعه ماورا بنفش (UV)

انواع مختلف دیگر از لامپهای کم مصر تا کنون ساخته شده که در زیر به تعدادی از آنها اشاره مینماییم 

لامپ‌های کم مصرف فلور سنت

این لامپ‌ها، مشابه همان مهتابی‌های قدیمی هستند که کوچک‌تر و فشرده ترند. این لامپ کم مصرف، مواد شیمیایی خود را به نور تبدیل می‌کند. در این لامپ‌های کم مصرف، اشعه فرابنفش نامرئی تولید می‌شود. در حقیقت، همین نور فرابنفش باعث تولید نور می‌شود. این نوع لامپ، حاوی جیوه است. اگر لامپ کم مصرف فلور سنت دچار آسیب شد یا شکست، هر چه سریع‌تر پنجره را باز و از منزل خارج شوید.

لامپ‌های کم مصرف فلور سنت

لامپ کم مصرف ال ای دی

لامپ‌های کم مصرف LED به عنوان رقیب لامپ کم مصرف فلورسنت وارد بازار شدند. لامپ‌هایی که مصرف انرژی کمتر و طول عمر و سرعت نوردهی بیشتری دارند. لامپ‌های کم مصرف ال ای دی، انواع مختلفی دارند که در ادامه چند نمونه از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

لامپ کم مصرف SMD

فناوری SMD، تجربه و روزهای جدیدی برای لامپ‌های کم مصرف ال ای دی بود. در این تکنولوژی، SURFACE MOUNTED DEVICE که به معنای قطعات نصب شده روی سطح است، اجزای مختلف از پیش ساخته شده، روی یک سطح لحیم می‌شوند. این نوع لامپ کم مصرف، هم فضای کمی اشتغال می‌کند و هم نور و طول عمر بیشتری دارد. در این لامپ‌ها، دیگر لازم نیست نگران شکستن و پخش جیوه در محیط باشید.

لامپ کم مصرف COB

لامپ کم مصرف COB، از چیپ ال ای دی‌هایی برخوردار است که باعث شده هم طول عمر بیشتری داشته باشند و هم جایگزین خوبی برای لامپ‌های قدیمی باشند. این لامپ‌ها اغلب حاوی یک پنل هستند و برای نورپردازی در سقف یا دیگر نقاط منزل و محیط استفاده می‌شوند. یکی از مزیت‌های COB، دارا بودن خنک کننده آلومینیومی است که باعث می‌شود طول عمر لامپ و پنل بیشتر شود. این لامپ‌های کم مصرف در دو نوع مهتابی و آفتابی وجود دارند که با ترکیب هر دو نور، می‌توان نور مناسبی در محیط ایجاد کرد. اغلب لامپ‌های COB قابلیت نصب توکار دارند. لامپ COB، از طریق فنر و نصبی آسان دارد.

لامپ تزیینی

انواع ریسه و لامپ ‌هالوژن ال ای دی، از نوع لامپ‌های ال ای دی تزیینی است. این لامپ، شاید برای نوردهی زیاد مورد استفاده قرار نگیرد و تنها هدفش تزیین و زیبایی باشد.

لامپ کم مصرف رشته‌ای

لامپ کم مصرف رشته‌ای از انواع لامپ‌های ریسه‌ای یا شلنگی به شمار می‌رود. این لامپ، در زمره لامپ‌های تزیینی است و اغلب در برخی مکان‌ها مانند برخی نقاط منزل یا دکور فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لامپ‌ها، طول عمر بالا، مصرف انرژی پایین و نوردهی زیادی دارند. هم چنین، در برابر دود، ضربه و گرد و غبار مقاوم هستند. تلفات حرارت اندکی دارند و با گذشت زمان کیفیت و نوردهی آن کاسته نمی‌شود.

این لامپ‌ها در اندازه و انواع مختلفی در بازار وجود دارد و طول عمری حدود 700 تا 1000 ساعت دارند.

 

لامپ ادیسونی یا لامپ فیلامنتی

لامپ‌های ادیسونی یکی از انواع لامپ کم مصرف رشته‌ای هستند که رشته‌های آن هم دیده می‌شوند و هم بسیار زیبا هستند. شیشه این لامپ‌ها بسیار ظریف و شفاف است و علاوه بر مصرف کم، نوردهی بالایی دارد. اغلب در کافه‌ها و گالری‌ها و سایر مکان‌های هنری از این نوع لامپ کم مصرف استفاده می‌شود.

لامپ کم مصرف FPL

این لامپ جایگزین مهتابی‌های یو شکل قدیمی شده است و علاوه بر نصب آسان به استارت نیز نیازی ندارد. یکی از مزیت‌های این لامپ کم مصرف، قرار گرفتن در رده A برای مصرف انرژی است. توان مصرفی آن 36 وات است و نوردهی بالایی هم دارد. بر خلاف برخی از لامپ‌های کم مصرف، این لامپ در مدت استفاده دچار افت یا کاهش نور نمی‌شود و طول عمر بالایی نیز دارد. طول عمر این لامپ 8000 ساعت تخمین زده شده است.

برخی از لامپ‌های کم مصرف به دلیل دارا بودن اشعه فرابنفش مضر هستند، اما این لامپ کم مصرف، فاقد اشعه است و برای سلامت چشم و پوست نیز مضر نیست.

لامپ‌های ال ای دی FPL

لامپ ال ای دی FLP، نوعی مهتابی است که ترانس ندارد و مستقیم و به کمک دو شاخه به برق متصل می‌شود. امروزه دیگر در کمتر خانه‌ای از خانه‌های مدرن، نور یکجا و متمرکز دیده می‌شود. اغلب افراد دوست دارند فضا به صورت یکنواخت و گسترده روشن شود. به کمک این گونه از لامپ‌های کم مصرف، می‌توان چنین نوری را در محیط ایجاد کرد. اگر در منزل، قاب مهتابی قدیمی هم داشته باشید می‌توانید به سادگی از این لامپ‌ها درون آن استفاده کنید.

این لامپ کم مصرف، می‌تواند نوری با زاویه 120 درجه در اختیار شما بگذارد و در نتیجه شما محیطی با نور مناسب و گسترده خواهید داشت. به کمک لامپ ال ای دی FLP، شما می‌توانید با هزینه کم و استفاده از تعداد لامپ کمتر، محیطی پرنور داشته باشید. اگر به نور متمرکز نیز حساسیت دارد استفاده از این نوع لامپ کم مصرف را به شما توصیه می‌کنیم. نور یکنواخت این لامپ می‌تواند مانع از ایجاد حساسیت به نور شود. یکی دیگر از مزیت‌های این لامپ‌ها نصب آسان و طول عمر بالای آن‌ها است. هر لامپ FLP، بیش از 35 هزار ساعت عمر دارد.

کیفیت ساخت لامپ‌های ال ای دی FPL

با خرید لامپ ال ای دی FLP، شما می‌توانید از خدماتی نظیر ضمانت و دیگر خدمات پس از فروش بهره‌مند شوید. در صورتی که لامپ دچار مشکل شد نیز امکان تعویض آن وجود دارد. این لامپ کم مصرف با تنوع رنگ نورهای متفاوت و میزان روشنایی‌های متعدد در بازار موجود است.

این لامپ‌ها، استاندارد CE اروپا و ایزو 9001:2008 را دارا هستند. این لامپ، فرکانس عملکرد 50 هرتز دارد و به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای نیز کمک می‌کند. لامپ FLP، سریع روشن می‌شود و طول عمر بالایی حتی نسبت به دیگر لامپ‌های کم مصرف دارد.

لامپ‌های ال ای دی رفلکتور

لامپ‌هایی فوق کم مصرف با بهره وری بالا و مصرف پایین هستند. قابلیت پخش نور تا 110 درجه، رده انرژی A پلاس و طول عمر مفید 15000 ساعت از جمله ویژگی‌های بارز این محصول است.

مزیت لامپ کم مصرف نسبت به دیگر لامپ‌ها چیست؟

  • داشتن طول عمر هشت برابر نسبت به لامپ‌های رشته‌ای
  • کاهش مصرف انرژی
  • دوستدار محیط زیست
  • ایجاد گرمای کمتر
  • صرفه جویی در هزینه‌ها در طولانی مدت به دلیل عمر بیشتر و مصرف برق کمتر

کاربرد انواع لامپ کم مصرف

لامپ‌های کم مصرف در منازل، فروشگاه‌ها، ویترین مغازه‌ها و …کاربرد دارند. با توجه به نیاز جامعه برای مصرف انرژی کمتر، در تمام زمینه‌ها روز به روز نیاز بیشتری به صرفه جویی در مصرف برق حس می‌شود. به همین دلیل لازم است که با استفاده از انواع لامپ کم مصرف، در این سرمایه ملی صرفه جویی کنیم.

از انواع لامپ کم مصرف برای نورپردازی داخلی منازل جهت تأمین نور یکنواخت استفاده می‌شود. در ویترین فروشگاه‌ها جهت جلب توجه به اجناس و کالاهای داخلی فروشگاه استفاده می‌شود. از انواع لامپ کم مصرف مانند لامپ‌های کم مصرف شمعی در لوسترفروشی‌ها جهت کاهش مصرف انرژی استفاده می‌شود.

از انواع لامپ کم مصرف برای نورپردازی داخلی منازل جهت تأمین نور یکنواخت استفاده می‌شود. در ویترین فروشگاه‌ها جهت جلب توجه به اجناس و کالاهای داخلی فروشگاه استفاده می‌شود. از انواع لامپ کم مصرف مانند لامپ‌های کم مصرف شمعی در لوسترفروشی‌ها جهت کاهش مصرف انرژی استفاده می‌شود.

خرید انواع لامپ کم مصرف

  • مکان مورد استفاده؟ قبل از خرید لامپ کم مصرف ابتدا باید دقت کنید که آن را برای چه مکانی نیاز دارید. لامپی در منزل استفاده می‌شود با لامپی که در فروشگاه یا کافی‌شاپ استفاده می‌شود ممکن است متفاوت باشد.
  • میزان روشنایی آن چقدر باشد؟ همان‌طور که اشاره کردیم گاهی میزان روشنایی اهمیت چندانی ندارد. مثلاً در کافه استفاده از لامپ‌های ادیسونی جهت زیبایی بیشتر رواج زیادی دارد اما در منزل زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
  • می‌خواهید آفتابی باشد یا مهتابی؟ بهتر است برای منزل از ترکیب دو رنگ آفتابی و مهتابی استفاده کنید. رنگ دیگری به نام صدفی یا یخی هم در بازار وجود دارد که بنا به نوع مکان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

قیمت لامپ کم مصرف

قیمت لامپ کم مصرف به عوامل زیادی مانند میزان روشنایی و نوع آن بستگی دارد. ممکن است در نگاه اول قیمت لامپ کم مصرف، گران به نظر برسد، اما خرید لامپ کم مصرف در طولانی مدت می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه‌های شما شود.

سخن آخر

اگر شما هم قصد خرید لامپ کم مصرف و لامپ FLP دارید، می‌توانید با مراجعه به صفحه فروشگاه وب سایت، خریدی مطمئن داشته باشید.