6 نکته مهم که باید در مورد لامپ ال ای دی بدانید!

لامپ‌های ال ای دی با استفاده از دیود نورافشان موجب روشنایی بهینه در همه اماکن می‌شوند. ساختار منحصر به فرد و خاص این محصول موجب شده تا نسبت به دیگر لامپ‌های کم مصرف و رشته‌ای گرمای کمتری تولید کنند. از همه مهم‌تر اینکه مصرف انرژی لامپ LED نسبت به سایر لامپ‌های موجود در بازار کمتر است و استفاده از این لامپ‌ها موجب کاهش چشمگیر مصرف برق می‌گردد. به همین جهت در اکثر محیط‌های عمومی و شخصی نظیر ادارات، مغازه‌ها، پاساژها، منازل و … از این مدل از لامپ‌ها استفاده می‌شود.

از آنجایی که شرکت‌های مختلفی اقدام به تولید لامپ ال ای دی نموده‌اند و مدل‌های مختلفی از این محصول در بازار وجود دارد، می‌بایست قبل از انتخاب و خرید این محصول یک سری نکات و اصول را مدنظر قرار دهید. بدین‌جهت در ادامه به بیان برخی از نکات مهم در مورد لامپ LED می‌پردازیم.

تولید لامپ‌های ال ای دی گامی مؤثر در جهت افزایش نورپردازی و کاهش مصرف انرژی

 

انواع لامپ‌های ال ای دی و کاربردهای آن‌ها

در دهه گذشته شاهد پیشرفت تکنولوژی در زمینه تولید انواع لامپ‌های ال ای دی و فوق کم مصرف هستیم. به طوری که انواع مجموعه‌های تولیدی لامپ LED نظیر گروه صنعتی بروکس اقدام به طراحی و تولید انواع لامپ ال ای دی کرده‌اند.

به طور کلی از لحاظ نوع مصرف لامپ‌های ال ای دی به سه دسته، خانگی، اداری و صنعتی تقسیم بندی می‌شوند. که هر کدام با توجه به نحوه ساخت و ولتاژ برای محیط خاصی طراحی و تولیدشده‌اند. به عنوان مثال استفاده از لامپ‌های کوچک با ولتاژ کم قطعاً برای فضاهای بزرگ مناسب نخواهد بود و در صورت استفاده شاهد نوردهی نامناسب و عدم کارایی مطلوب لامپ‌های LED نصب شده در محیط خواهیم بود. بدین‌جهت در زمان انتخاب و خرید لامپ‌های ال ای دی به اندازه محیط و میزان استفاده از لامپ دقت کنید و با توجه به آن محصول موردنظر خود را خریداری کنید.

بعضی از پرکاربردترین انواع لامپ LED موجود در بازار عبارت‌اند از:

  • لامپ‌های ال ای دی حبابی
  • لامپ‌های LED گل
  • لامپ ال ای دی فلامینی
  • لامپ ال ای دی شمعی و هالوژنی
  • لامپ‌های الی ای دی قارچی و زیتونی
  • لامپ ال ای دی اشکی و پنل های LED سقفی (از این محصول اغلب در ساختمان‌های جدید و دارای سقف کناف استفاده می‌شود. زیرا با نوردهی مناسب و خیره کننده موجب افزایش روشنایی و زیبایی محیط می‌شود.)

نمایی از انواع لامپ ال ای دی و SMD موجود در بازار ایران

 

نکات مهم درخصوص انتخاب و خرید لامپ‌های ال ای دی

به طور کلی عوامل گوناگونی موجب محبوبیت و افزایش تقاضای لامپ‌های LED از سوی مصرف کنندگان شده است. بعضی از این نکات و عوامل عبارت است از:

1- طول عمر مناسب لامپ‌های ال ای دی نسبت به سایر لامپ‌ها

یکی از خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد لامپ‌های LED طول عمر بالا نسبت به سایر محصولات و لامپ‌های قدیمی موجود در بازار است. به طوری که افراد خرید این قبیل لامپ‌ها را در اولویت اول خود قرار داده‌اند.

حال این سؤال پیش می‌آید که دلیل طول عمر مناسب لامپ‌های ال ای دی و کارایی مناسب آن‌ها چیست؟ در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت که در لامپ‌های ال ای دی کیفیت در ساخت و تولید گرمای کم توسط این‌گونه از لامپ‌ها موجب افزایش طول عمر آن‌ها شده است.

طول عمر لامپ‌های ال ای دی به لحاظ کیفیت در ساخت و نحوه عملکرد به نسبت بیشتر از سایر محصولات مشابه است.

 

نکته قابل توجه اینکه برخلاف تصور نادرست بعضی از افراد خاموش و روشن کردن مداوم لامپ‌های ال ای دی تأثیری بر عمر مفید آن‌ها ندارد. بنابراین با خیال راحت از این لامپ‌ها استفاده کنید و با توجه به نیازتان لامپ‌ها را خاموش و روشن کنید. البته به یاد داشته باشید که دیگر لامپ‌های کم مصرف و لامپ‌های رشته‌ای این‌گونه نیستند و خاموش و روشن کردن آن‌ها موجب کاهش طول عمر لامپ می‌گردد. 

لازم به ذکر است که در خصوص مدت زمان کارکرد لامپ‌های ال ای دی میزان ساعت مشخصی تعیین شده است. به طور مثال عمر مفید لامپ‌های LED بین 25 تا 50 هزار ساعت است و پس از آن ممکن است عملکرد لامپ دچار مشکل شده و یا میزان روشنایی آن کاهش بیابد. بدین‌جهت اگر از لامپ‌های دارای گارانتی استفاده می‌کنید، در زمان خرابی لامپ LED از مدت زمان کارکرد آن آگاهی کسب نمایید. زیرا در صورتی که ساعات کار آن از حد تعریف شده گذشته باشد، شامل گارانتی نخواهد شد.

به یاد داشته باشید که دمای محیط در افزایش طول عمر و کارایی لامپ تأثیر بسزایی دارند. بدین صورت که اگر دمای محیط در حد ایده آل و مناسب لامپ نباشد، طول عمر لامپ نیز کاهش یافته و در طولانی مدت عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

2- لامپ‌های SMD؛ تحولی عظیم در صنعت تولید لامپ‌های ال ای دی

در سال های اخیر نسل جدید از لامپ‌های ال ای دی با نام لامپ SMD وارد بازار ایران شده است. عملکرد بهینه و روشنایی مناسب این لامپ‌ها، تحولی عظیم در صنعت لامپ سازی و روشنایی اماکن ایجاد نموده است.

این مدل از لامپ‌های ال ای دی بدون نیاز به نیروی انسانی و به صورت کاملاً ماشینی طراحی و تولید می‌شود. به همین جهت خطاهای ممکن در زمان تولید به حداقل رسیده و محصولی با کیفیت‌تر تولید می‌گردد. از این رو طول عمر این مدل از لامپ‌های ال ای دی به نسبت بیشتر از سایر مدل‌های مشابه است.

به شما پیشنهاد می‌کنیم جهت نورپردازی در منازل و اماکن اداری از این‌گونه لامپ‌ها استفاده کنید. زیرا با طول عمر بالا، عملکرد بهینه و رده مصرف انرژی پایین در دراز مدت موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌گردد.

نمایی از یک لامپ SMD

 

3- میزان بازده نوری لامپ‌های LED

بررسی های به عمل آمده در زمینه نحوه عملکرد و روشنایی لامپ‌های ال ای دی نشان داده که میزان روشنایی این‌گونه از لامپ‌ها به نسبت از سایر محصولات مشابه بیشتر است. به طور کلی راندمان لامپ‌های LED بین 74 تا 12 لومن بر وات است. این در حالیست که راندمان لامپ‌های رشته‌ای بین 10 تا 15 لومن بر وات و در لامپ‌های کم مصرف در حدود 45 تا 65 لومن بر وات است.

همان طور که مشاهده می‌کنید میزان عملکرد و کارایی لامپ‌های ال ای دی به نسبت بهتر و بالاتر از سایر لامپ‌های موجود در بازار است. علاوه بر این با استفاده از این مدل از لامپ‌ها شاهد نورپردازی بهتر و کاهش حرارت در محیط خواهید بود.

میزان نوردهی لامپ‌های ال ای دی به نسبت بیشتر از لامپ‌های کم مصرف و رشته‌ای است.

 

4-  ثابت بودن نوردهی و عدم کاهش میزان نور

در گذشته لامپ‌های کم مصرف و رشته‌ای پس از مدتی دچار کاهش نوردهی می‌شدند. به طوری که افراد با توجه به کاهش میزان نور موجود در محیط به اجبار پس از مدتی لامپ‌ها را تعویض نموده و لامپ‌های جدید جایگزین می‌کردند. این امر مستلزم صرف وقت و هزینه زیادی است.

بررسی های صورت گرفته در این زمینه نشان داده که میزان زیادی از درآمد افراد در طول سال صرف خرید لامپ و نورپردازی محیط های خانگی و اداری می‌شده است. اما این مورد درباره لامپ‌های ال ای دی صدق نمی‌کند. بدین صورت که لامپ‌های LED به هیچ عنوان دچار کاهش نوردهی نمی‌شود و همواره میزان روشنایی ثابتی خواهد داشت. در صورت استفاده از این محصول خواهید دید که میزان نورپردازی در محیط به صورت ثابت با کیفیت دلخواه و موردنیاز شما است.

استفاده از LED های با کیفیت موجب شده تا میزان نوردهی لامپ‌های ال ای دی در طولانی مدت ثابت بماند.

 

5- به حداقل رسیدن مدت زمان خاموش و روشن شدن لامپ

لامپ‌های ال ای نسبت به سایر لامپ‌های کم مصرف و رشته‌ای سریع‌تر روشن و خاموش می‌شوند. به عبارت دیگر تأخیر در زمان روشن خاموش شدن این لامپ به حداقل رسیده است. این امر موجب عملکرد بهینه و افزایش طول عمر لامپ‌های LED نسبت به دیگر لامپ‌های موجود در بازار گردیده است.

6- قابلیت تعمیر لامپ‌های LED

لامپ‌های کم مصرف و رشته پس از مدت زمانی دچار خرابی شده و می‌بایست آن‌ها را تعویض کرد. اما اکثر لامپ‌های ال ای دی قابلیت تعمیر دارند. بدین صورت که می‌توان با مراجعه به نمایندگی مجاز و الکتریکی‌های فعال در این حوزه مراجعه نموده و لامپ‌ها را تعمیر کرد. بدین صورت با کمترین هزینه لامپ درست شده و به مدار کار بازمی‌گردد.

استفاده از مهتابی‌های ال ای دی و SMD موجب کاهش مصرف انرژی و نورپردازی بهینه در محیط می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست