تفاوت تکنولوژی SMD و COB چیست؟

عصر مدرن امروز، دنیای تجهیزات و ماشین آلان بسیار پیشرفته ای است که هر یک دارای قابلیت‌ها و برنامه‌های کاربردی زیادی هستند. تکنولوژی smd و cob نیز نوعی تکنولوژی جدید و کارآمد است که این دو تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. اما قبل از ذکر تفاوت‌ها بهتر است ابتدا با تعریف این دو آشنا شویم.

تکنولوژی COB

تکنولوژی COB نوعی قابلیت برای مجتمع کردن LEDها در یک بسته‌بندی است و در منابع روشنایی از آن استفاده می‌شود. لامپ‌های ال ای دی با تکنولوژی cob جزو جدیدترین فناوری های روز به شمار می‌رود و طول عمر بسیار بالایی دارند.

این تکنولوژی راندمان بالایی دارد و خروجی لومن در هر مترمربع افزایش می‌یابد؛ چرا که چیپ های COB نسبت به تکنولوژی های استاندارد دیگر کوچک‌تر هستند. با این تکنولوژی لامپ led گرمای کمتری تولید می‌کند و به این دلیل از قطعات هیت سینک یا خنک کننده در آن‌ها استفاده نمی‌شود‌. در نتیجه ابعاد این لامپ‌ها کوچک‌تر خواهند بود همچنین طول عمر بالاتری داشته و قیمت آن‌ها نیز به‌صرفه‌تر است.

نمونه لامپ COB LED

تکنولوژی SMD

کلمه SMD مخفف کلماتی است و به یک نوع تکنولوژی ختم می‌شود که در ساخت محصولات الکترونیکی دخالت دارد. این تکنولوژی در لامپ کم مصرف ال ای دی  کوچک‌تر، سریع‌تر و با عملکرد بهتر ظاهر نقش‌آفرینی می‌کند. این تکنولوژی در کاهش میزان دخالت نیروی انسانی و هزینه‌های اضافی تأثیر بسیاری دارد. همچنین افزایش سرعت تولید و کاهش  مصرف قلع و صرفه جویی در ابعاد مدار چاپی از دیگر مزایای آن خواهند بود.

همچنین فناوری اس ام دی در لامپ‌ها باعث ایجاد گستره وسیعی از نور، کاهش میزان دخالت نیروی انسانی و بالطبع کاهش خطا در تولید نور می‌شود. اما کاهش درصد خرابی محصولات و افزایش راندمان تولید نیز جزو منحصربه‌فردترین قابلیت‌های این تکنولوژی کارآمد و به روز خواهد بود.

مضرات لامپ SMD:

 • باعث ایجاد اختلال در خواب
 • باعث احساس درد و خستگی چشم‌ ها
 • آسیب‌ های محیط زیستی البته با درصد کم

تفاوت تکنولوژی SMD و COB چیست؟

این دو تکنولوژی که بر اساس فناوری روز طراحی شده‌اند یک تکنیک اصلی برای نصب ال‌ ای‌ دی به سطح یک مدار چاپی هستند‌. این دو فناوری در لامپ‌های ال ای دی کاربرد دارند و باعث محبوبیت و کارآمد بودن این لامپ‌ها می‌شوند. اگرچه از لحاظ ظاهری، شاید تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته باشند؛ اما از نظر ساختمان و نوع عملکرد، ساختار، قابلیت و حتی کاربرد با یکدیگر تمایز دارند.

 • در تراشه COB، چیپ نیمه هادی با کمی چسب حرارتی و دمای بالا روی بورد اصلی به صورت مستقیم متصل می‌شود. این اتصال با PCB توسط وایر برقرار است که وایر نیز از جنس طلا و با ضخامت میکرومتری است.
 • بوردهایی که در طراحی SMD به کار رفته‌اند، ضخامت پایینی دارند اما در صورتی که در لامپ‌های cod این‌گونه نیست.
 • از لامپ‌هایی با فناوری smd هنگامی که شدت نور فاکتور تأثیرگذاری نیست و نیاز به نور یکنواخت است استفاده می‌کنند. در حالی که از لامپ‌های COB که دارای نور متمرکز و باکیفیتی هستند در مکان‌هایی با سقف بلند، استفاده خواهد شد.
 • لامپ‌هایی با تکنولوژی COB نسبت به لامپ‌هایی با تکنولوژی SMD، دارای تعداد دیود بیشتری هستند و این بسیار کارآمد و مهم است.
 • معمولاً لامپ کم مصرف SMD نور یکنواخت تری تولید می‌کند اما لامپ‌های COB، دارای نوری متمرکز و موضع می‌باشند.
 • لامپ‌های SMD باعث ایجاد رنگ نور متنوع با تنظیم سطح خروجی دیودها می‌شوند اما لامپ‌های COB تنها قادر هستند تنها یکرنگ ایجاد کنند.
 • بازده نوری لامپ COB معمولاً بیشتر از لامپ SMD است. میزان لومن در لامپ اس ام دی ۵۰ تا ۱۰۰ لومن نور در هر وات است؛ درحالی‌که لامپ COB حدود ۸۰ لومن در هر وات لومن دارد.
 • گرمای لامپ SMD در مقایسه با لامپ COB، بسیار کمتر است اما لامپ‌هایی با تکنولوژی cob گرمای زیادی تولید می‌کنند.
 • لامپ SMD از سیم‌های آلیاژ طلا با چیپ ها اتصال داده می شوند اما در لامپ COB، از بوردهایی از جنس فلز مرغوب جهت این اتصال استفاده کرده‌اند.
 • قطعه CO ۲ الکترود مثبت و منفی برای کل مدار دارد اما تکنولوژی SMD هر دیود الکترودهای مثبت و منفی جداگانه‌ای خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست