تفاوت لامپ های ال ای دی سفید ، مهتابی و آفتابی

لامپ‌های ال ای دی در انواع مختلف سفید، مهتابی و آفتابی در بازار وجود دارند. افراد نیز برحسب نیاز، نوع محیط و همچنین میزان استفاده لامپ ال ای دی دلخواهشان را انتخاب می‌کنند.

این روزها یکی از مشکلات اساسی در اکثر محیط‌های مسکونی، تجاری و اداری عدم رنگ مناسب لامپ‌ها است. این امر موجب ضعف چشم و دیگر آسیب‌های چشمی و در پی آن سردردهای مکرر می‌شود. برای جلوگیری از بروز این قبیل مشکلات می‌بایست با تفاوت لامپ سفید و مهتابی و آفتابی آشنایی داشته باشید. زیرا نوردهی و روشنایی مناسب در محیط از بروز عوارض و خطرات احتمالی جلوگیری می‌کند. از همه مهم‌تر اینکه رنگ‌بندی مناسب و کیفیت روشنایی موجب افزایش زیبایی محیط می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با تفاوت لامپ سفید و مهتابی و آفتابی بیشتر آشنا شوید.

شناخت تفاوت لامپ‌های سفید، مهتابی و آفتابی موجب تسریع فرآیند خرید این محصول می‌گردد.

تفاوت لامپ ال ای دی

انواع رنگ نور لامپ‌های ال ای دی

همان‌طور که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم، لامپ‌های ال ای دی به سه دسته لامپ سفید، مهتابی و آفتابی تقسیم بندی می‌شوند. که هر یک از آن‌ها خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد و مخصوص به خود را دارا هستند. انواع رنگ نور لامپ ال ای دی به شرح زیر عبارت‌اند از:

1- نور لامپ ال ای دی مهتابی

به لحاظ اینکه نور این مدل از لامپ ال دی شباهت زیادی با نور ماه (مهتاب) دارد، آن را به اسم مهتابی می‌شناسند. لامپ‌های مهتابی نوری با دمای رنگ بیش از 5000 تا 6000 کلوین دارند. به همین جهت نور زیادی تولید می‌کنند و از این رو در اکثر ادارات، فروشگاه‌ها، واحدهای تولیدی، صنعتی و آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در این زمینه هرچه دمای رنگ لامپ بیشتر باشد، به نسبت نور بیشتری نیز تولید می‌کند. در این خصوص برای پی بردن به تفاوت لامپ سفید و مهتابی می‌بایست با میزان دمای رنگ هر یک از آن‌ها آشنایی داشته باشید و براساس آن میزان روشنایی لامپ‌ها را بسنجید.

میزان روشنایی و تولید دمای هر یک از لامپ‌های سفید، مهتابی و آفتابی متفاوت است.

تفاوت-لامپ-ال-ای-دی

2- نور لامپ ال ای دی آفتابی

این مدل از لامپ ال ای دی از لحاظ رنگ نور، شباهت زیادی به نور زرد و آفتابی دارد. به همین جهت در بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان با نام لامپ آفتابی شناخته می‌شود. لامپ‌های آفتابی با دمای نور کمتر از 3000 کلوین، میزان روشنایی کمتری نسبت به لامپ‌های مهتابی دارند. از این رو اغلب در مکان‌های نظیر اتاق خواب، اتاق نشیمن، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنجایی که لامپ آفتابی حرارت بیشتری نسبت به مدل مهتابی تولید می‌کند، اغلب جهت تناسب نوردهی و روشنایی محیط در کنار لامپ‌های مهتابی استفاده می‌شود. به طوری که در اکثر ادارات، بانک‌ها، هتل‌ها و مجتمع‌های تجاری شاهد این‌گونه نورپردازی هستیم.

3- نور لامپ ال ای دی سفید (یخی یا صدفی)

لامپ‌های سفید (یخی) را در بازار با نام سفید سرد (Cool White) نیز می‌شناسند. دمای رنگ نور این لامپ بین 3300 تا 5000 کلوین است و به دلیل این دامنه دمایی، رنگی بین لامپ آفتابی و مهتابی دارد. از این لامپ اغلب در محیط‌هایی که نیاز به نور ملایم دارند، استفاده می‌شود. از بین این اماکن می‌توان به کارگاه‌های صنعتی و تولیدی، سالن‌های ورزشی، نمایشگاه‌ها و … اشاره کرد. لازم به ذکر است که میزان روشنایی این لامپ موجب شده تا دیگر نیازی به استفاده از لامپ‌های مهتابی و آفتابی در کنار یکدیگر نباشد و به همین دلیل تا حد زیادی در هزینه‌های روشنایی صرفه جویی می‌گردد. با این توصیف یکی از بازرترین تفاوت لامپ سفید و مهتابی، تناسب رنگ و میزان روشنایی لامپ‌های ال ای دی سفید نسبت به لامپ‌های مهتابی است. زیرا میزان روشنایی ملایم‌تری نسبت به لامپ‌های مهتابی و آفتابی دارند.

تفاوت لامپ LED

نمایی از میزان روشنایی و کیفیت نور لامپ‌های سفید و مهتابی در یک مکان ثابت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست